
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 50.8 mm |
| Width | 25.4 mm |
| Max Operating Temperature | 71 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 10.2 mm |
| Packaging | Tube |
| Depth | 10.2 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 27 g |
| Features | OCP, SCP, UVLO |
| Min Input Voltage | 18 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 5.1 V |
| Max Power Dissipation | 15 W |
| Power Dissipation | 15 W |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Isolation Voltage | 2 kV |
| Output Power | 15 W |
| Current - Output 1 | 3 A |
| Efficiency | 87 % |
| Voltage - Output 1 | 5.1 V |
| Max Input Voltage (DC) | 36 V |
| Nominal Input Voltage | 24 V |
| Max Output Voltage | 5.1 V |
| Max Output Power | 15 W |
| Min Input Voltage (DC) | 18 V |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$35.37100
Ext.Price$35.37100
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $35.37100 | $35.37100 |
| 10 | $33.77485 | $337.74850 |
| 25 | $32.47644 | $811.91100 |
| 50 | $31.22801 | $1561.40050 |
| 100 | $30.33889 | $3033.88900 |
